آیین‌های معنوی نوظهور در آمریکا احیا و بازسازی می‌شود
49 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : روزنامه صبح ایران ، خراسان
تعداد شرکت کننده : 0

اکثر کيش‌ها و آيين‌هاي معنوي نوپيدا در ايالات متحده آمريکا مدتي اقامت داشته‌اند؛ به تعبير ديگر خاستگاه بسياري از آيين‌هاي معنوي معاصر در شرق، هند و چين است، اما محل اقامت و بازسازي آن اديان کشور آمريکا ست. به گزارش ايکنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر محمدتقي فعالي، مدرس حوزه و دانشگاه و نگارنده 9 جلد کتاب در باب جنبش‌هاي نوظهور معنوي، در پنجمين نشست از سلسله نشست‌هاي «آسيب‌شناسي عرفان‌هاي کاذب» که در سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان کشور برگزار شد، با اشاره به جريانات عمده عرفاني در کشور اظهار داشت: چهار جريان عمده عرفاني در کشور موجود است که عبارتند از عرفان ناب ديني و قرآني، مدعيان دروغين، سلاسل دراويش و معنويت‌هاي نو پيدا و به تعبير ديگر اديان بديل. اين مدرس حوزه و دانشگاه با تأکيد بر آمار بالاي اديان نوپديد در جهان تصريح کرد: علي‌رغم تعداد بالاي اين اديان نوظهور، مي‌توان آنها را در هفت بخش دسته‌بندي کرد که بخش اول را آيين معنوي هندي تشکيل مي‌دهد. کيش‌هاي معنوي هند خود به دو بخش باستاني و نوظهور تقسيم مي‌شود که اولين آيين معنوي در ميان اديان نوظهور هندوستان يوگا ست. اين محقق و پژوهشگر خاطرنشان کرد: محور يوگا انرژي، کاربردهاي انرژي، رگ‌هاي حامل انرژي، مرکز انرژي و چاکراها ست که از زاويه‌هاي مختلف اين مطالب مورد نقد و بررسي قرار گرفت. همچنين عنوان شد که از نگاه يوگيست‌ها مهم‌ترين پيامد‌ي که از يوگا توقع مي‌رود، دست‌يابي به آرامش است.

نگاهي به زندگي اوشو

فعالي با بيان اين‌که دومين آيين نوظهور معنوي هندي، آيين «اشو» است، عنوان کرد: اشو درسال 1931 ميلادي در منطقه‌اي فقيرنشين به نام «کوچوآدا» در هند ديده به ‌جهان گشود و در سال 1990 ميلادي در سن 59 سالگي از دنيا رفت. وي با اشاره به تصور پيروان اشو در رابطه با وي افزود: پيروان اشو معتقدند که او نه به دنيا آمد و نه از دنيا رفت، بلکه ميان زمان 1931 تا 1990 به زيارت سياره زمين آمد. به تعبير ديگر پيروان وي معتقدند که اشو موجودي جاودانه است. اين مدرس حوزه و دانشگاه با بيان اين‌که در طي شش دهه حيات اشو، حوادث و اتفاقات متعددي در زندگي وي رخ داده است، اظهار داشت: برخي از اين حوادث از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. يکي از اتفاقات بسيار مهم در زندگي اشو تحصيلات وي است. اشو در حد مقطع کارشناسي ارشد در يکي از دانشگاه‌هاي هند به مطالعه و تحصيل فلسفه پرداخت و بعد از تحصيل به مدت 9 سال به تدريس فلسفه در دانشگاه جبال پور اشتغال داشت. مجموعا مي‌توان گفت حدود دو دهه از زندگي اشو با تحصيل و تدريس فلسفه مقارن بوده است.

سفر به آمريکا؛ مهم‌ترين اتفاق در زندگي اشو

فعالي با اشاره به مهم‌ترين اتفاق در زندگي اشو ادامه داد: مهم‌ترين حادثه زندگي اشو اين است که در سال 1981 ميلادي، يعني 9 سال قبل از وفاتش، براي درمان بيماري سرطان، به ايالات متحده آمريکا سفر کرد. عده‌اي از مريدان و پيروانش نيز او را در اين سفر همراهي کردند. وي با بيان اين‌که اشو سخنور چيره‌دستي بود و در آمريکا نيز محافلي تشکيل داد و به سخنراني پرداخت، خاطرنشان کرد: اشو توانست در آمريکا نيز پيرواني پيدا کند. در نتيجه پيروان اشو به وي پيشنهاد اقامت در آمريکا را دادند و اشو با کمال ميل پذيرفت، زيرا وي سرزميني بهتر از آمريکا براي تبليغ عقايد انحرافي خود نمي‌يافت. اين محقق و پژوهشگر ادامه داد: نکته جالب توجه اين که اکثر کيش‌ها و آيين‌هاي معنوي نو پيدا در ايالات متحده آمريکا، مدتي اقامت داشته‌اند، به تعبير ديگر خاستگاه آيين‌هاي معنوي معاصر در شرق، هند و چين است، اما محل اقامت و بازسازي آن اديان کشور آمريکاست.فعالي افزود: اشو بعد از چهار سال اقامت در ايالت متحده آمريکا، رسما از اين کشور اخراج شد. وي با تأکيد بر اين‌که اشو در چنين کشوري در مسائل جنسي به اخراج محکوم شد، اظهار کرد: نکته جالب توجه اين‌که اشو در ميان عده‌اي از جوانان و نوجوانان ايراني، با عناويني همچون؛ «بزرگ‌ترين تئوريسين معنا و عرفان در جهان معاصر» ناميده مي‌شود.